Az építőiparban, ha felújításról / átalakításról vagy építkezésről van szó, akkor a válaszfalak építéséhez sok esetben már a gipszkartont választják a megrendelőink a tégla helyett, nem véletlenül! Ugyanis a gipszkarton szinte bárhol alkalmazható: lakások, családi házak, középületek vagy irodaházak bármely helységben, még a vizes helységekben is!
A gipszkartonfal építése az egyik legnépszerűbb megoldás abban az esetben, ha:
– további terekre szeretnénk felosztani a lakást,
– a meglévő téglafalakon szeretnénk az esztétikai hibákat elfedni,
– szeretnénk megnövelni a helységek hanggátlását,
– javítani akarunk az otthonunk szigetelési értéken,
– szeretnénk lecsökkenteni a nagy belmagasságot,
– villamos vagy gépészeti felújítást tervezük és nem akarunk, vagy nincs lehetőségünk vésni,
– gyors megoldást keresünk az újonnan beépített nyílászárók kávázásához,- a plafon megbontása, vésése nélkül vezetnénk el az új mennyezeti világítás vezetékelését.
Mikor praktikus választás a gipszkarton?
Lássuk milyen előnyökkel jár, ha gipszkartonnal oldjuk meg az előttünk álló átalakítási/felújítási munkálatokat:
– a gipszkarton használata a hagyományos falazáshoz képest határozottan gyorsabb és rugalmasabb megoldás, ráadásul sokkal kevesebb építési törmelékkel is jár,
– a gyakorlott szakembernek a gipszkartonnal jóval gyorsabb dolgozni, mint a falazást és a vakolást elvégezni,
– a gipszkarton száradási ideje fele a hagyományos vakolt téglafalhoz képest és ár-érték arányban is jó választás,
– meglévő falak vagy a plafon megbontása, vésése nélkül elvezethetőek az átalakításunk során kialakított új gépészeti, villanyászati vezetékelések,
– a gipszkarton fal mindig egyenes, nincsenek benne egyenetlenségek, az idő múlásával nem reped, így évekkel később sem kell javítani,
– a jól megépített és szigetelt, legalább 10 cm vastag gipszkarton válaszfal jobb léghanggátló-tulajdonsággal rendelkezik, mint egy 24 cm-es tömör téglafal,
– hozzáértő szaktudással épített és megfelelő rögzítőelem -dübel- használatával a gipszkartonfalak akár 50 kg-ig terhelhetőek,
– a gipszkartonlap nem tartalmaz semmilyen káros és veszélyes anyagot, amely az egészségünket károsítaná és kiváló tulajdonságai közé tartozik a környezetbarát feldolgozási és gyártási technológiája is.
Milyen munkálatokhoz válasszuk a gipszkartont?
Válaszfal építése
Leggyakrabban akkor építünk válaszfalat, ha – akár tetőtér beépítésnél, gardrób kialakításnál, home office szoba leválasztásánál – egy új teret szeretnénk kialakítani egy meglévő helységben. Egy hasznos tipp: ebben az esetben sem szabad megfeledkezni a hangszigetelésről! A hanggátlást egyrészt a hanggátló gipszkartonlap biztosítja, másrészt az acélszerkezetbe ásványgyapotot teszünk, így tökéletesíthetjük a hangszigetelést és csökkenthetjük a nem kívánatos zajszintet.
Előtétfal készítése
Az előtétfal tökéletes választás abban az esetben, ha szeretnénk elfedni a meglévő falunk görbeségét vagy sérülését, illetve a vezetékek esztétikus elvezetésére is alkalmas. Az előtétfal esetében is fontos szempont a hangszigetelés, ugyanúgy, mint a válaszfalnál, különösen a szomszédokkal vagy a lépcsőházzal közös falak esetében, mert segít az áthallás csökkentésében, megszüntetésében!
Álmennyezet kialakítás
A gipszkartonból készült álmennyezettel le tudjuk csökkenteni a túlságosan nagy belmagasságot. Ezzel és a megfelelő szigeteléssel hatékonyabb lehet a lakásunk / házunk fűtése vagy éppen a hűtése. De nem csak a spórolás lehet szempont: szintén esztétikai okai is lehetnek a túl magas belmagasság eltüntetésének. Az álmennyezet kialakításával otthonunk új, modernebb külsőt kaphat, ráadásul az álmennyezetbe beépített rejtett világításnak köszönhetően – a közelebbi világításnak hála – sokkal világosabbá válik lakóterünk!
Tetőtér-beépítés
Családi házak esetében ideális megoldás: tetőtér beépítés költözés helyett! A tetőtér beépítése nem a legolcsóbb felújítási folyamat, mégis elenyésző a költsége egy új lakás vagy egy nagyobb családi ház vásárlása mellett. Sokszor előfordul ugyanis, hogy az idő előrehaladtával a szeretett házunk egyre szűkösebbé válik. Annak ellenére, hogy a fiatalok otthonról való elköltözése a mai világban egyre jobban kitolódik, mégis igénylik a személyes életteret! Ebben az esetben lehet tökéletes megoldás egy, akár külön bejáratú tetőtéri lakás!
A családi házak magastetői, ferdetetői alatti tetőtér – akár utólagos – szigeteléséről nem szabad megfeledkezni, ugyanis a megfelelően hőszigetelt tető a téli hónapokban kellemes belső klímát biztosít és nyáron sem forrósodik fel.
A szigeteletlen tető esetében, az épület teljes hővesztesége elérheti akár 20%-ot is! Hőszigeteléssel ez a hőveszteség megakadályozható, minimalizálható. Utólagos hőszigeteléskor legtöbbször a szarufák közötti és alatti hőszigetelést alkalmazzuk kőzetgyapot vagy üveggyapot alkalmazásával, gipszkarton borítással.
A tetőtér beépítése legtöbb esetben a legkreatívabb gondolatokat, megoldásokat hozza ki a megrendelőből és a kivitelezőből egyaránt pont a helyhiány és a falak dőlése miatt. A gipszkarton segítségével könnyűszerkezetes belsőépítészeti megoldásokkal dobhatjuk fel az új lakóteret: varázsolj gardróbot egy ferde és kihasználatlan helyre és használd ki a teret a lehető legokosabban.
Konkrét tippek gipszkartonból:
– Túl hangos a szomszéd? Tökéletes választás a hanggátló gipszkartonnal épülő hangszigetelő előtétfal,
– Fürdőszoba felújításra kerül sor? Ez sem okozhat gondot! Az impregnált gipszkartonból kialakított nedvességálló válaszfalak még csempézhetőek is!
– Új médiafalat tervezel a nappaliba, és kiegészíted még egy álmennyezeti csúcsszuper rejtett világítással? A normál gipszkartonból épített médiafal tökéletes stabilitást ad, ráadásul a szintén gipszkartonból készült dekorációs álmennyezetben a rejtett világítás is elvezethető!
– Egyszerűen csak egy kis újításra vágysz otthonában? Zavarnak a korábban kialakított kábelek és vezetékek a folyosón? Erre is megoldást nyújt a gipszkarton! Egy egyszerű dobozolással elrejthetőek a nem kívánatos vezetékelések, így máris egy rendezett, új lakótér vesz körül!